نام كاربري :     رمز عبور :             .:: ::.
فهرست اصلي
 
هماهنگی امور استان ها
 
هماهنگی امور استان ها
 
خبرنامه
 
 
برترين مقالات
  1 . آشنایی با برخی فعال... 7538 بازديد   2 . تاثير قصه هاي قرآني... 5529 بازديد   3 . آموزش ساخت عروسك نم... 5134 بازديد
 
نظرسنجی
 
آیا سامانه معاونت فرهنگی تاکنون پاسخگوی نیاز شما بوده است؟لیست نظرسنجی ها
 
آمار سايت

  بازديد امروز : ۱,۱۴۶

  بازدید کل : ۲,۶۷۵,۵۸۴

  بازدید دیروز : ۲,۶۶۸مرتبه

  افراد آنلاین : ۴۶ نفر

  تعداد مطالب : ۱,۴۳۹

 
مصاحبه با محمدباقر آدوسی - معاون فرهنگی کانون- به بهانه‌ی نوزدهمین سال برگزاری مراسم انتخاب مربیان وکارشناسان نمونه‌ی کشوری:

۲۷ / ۱ / ۱۳۹۱

 

با سلام و تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید

 • به عنوان اولین سئوال لطفاً بفرمایید مراسم انتخاب مربیان و کارشناسان نمونه‌ی کشوری کانون از چه سالی و با چه اهدافی آغاز شد؟

l   با سلام خدمت شما و دوستان عزیز. معاونت فرهنگی کانون پرورش کودکان و نوجوانان از سال ۱۳۷۱تاکنون هر ساله از مربیان و کارشناسان نمونه‌ در مراسمی کشوری تقدیر به عمل آورده است. در طول این سال‌ها، تلاش ما بر این بوده که مراسم در هفته‌ی بزرگداشت «معلم» و شهادت معلم بزرگ «استاد شهید مطهری» برگزار شود.هدف از برگزاری این مراسم نیز، ارج نهادن به تلاش‌های صادقانه‌ی مربیان و کارشناسان در عرصه‌های مختلف کاری بوده است. هم‌چنین شناسایی نیروهای فعال و دلسوز کانون در جبهه‌ی اصلی، یعنی مراکز فرهنگی هنری و قدردانی از آن‌ها به مصداق «من لم یشکرالخالق لم یشکرالمخلوق» و ارایه‌ی غیر مستقیم الگوهای مناسب رفتار سازمانی به همکاران دیگر می‌باشد.

 • بفرمایید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان تاکنون از چند نفر از مربیان و کارشناسان خود تقدیر به عمل آورده است؟

l  از سال ۱۳۷۱تاکنون معاونت فرهنگی کانون با حمایت مدیرعامل محترم این مجموعه از ۶۰۷ نفر از همکاران تقدیر به عمل آورده که پُست‌های این عزیزان، کارشناس، مربی فرهنگی، مربی مسؤول، مربی ادبی، مربی هنری و... بوده است.

 • لطفاً درباره‌ی شرایط ورود به چرخه‌ی ارزیابی توضیح دهید؟

l   مطابق شیوه‌نامه‌ی انتخاب مربیان و کارشناسان نمونه، کلیه‌ی همکارانی که در چرخه‌ی ارزیابی قرار می‌گیرند، لازم است حداقل سه سال سابقه‌ی کار تمام وقت در کانون داشته باشند. البته شرایط همکاران در بخش‌های ادبی و هنری متفاوت است. این دسته از همکاران که به عنوان مربیان پاره وقت در کانون مشغول به کار هستند و با حداقل ۶۰ ساعت قرارداد در مراکز فرهنگی هنری حضور دارند، می‌توانند در چرخه‌ی ارزیابی قرار گیرند. مربیان ادبی و هنری پاره وقت که کمتر از ۶۰ساعت قرارداد دارند، چنان‌چه امکان افزایش ساعت برای‌شان وجود داشته باشد، مشروط بر این‌که حداقل چهار سال سابقه‌ی همکاری داشته باشند، می‌توانند وارد این چرخه شوند.

 • درباره‌ی سهمیه‌بندی و مراحل مختلف ارزیابی مربیان نمونه توضیح بفرمایید:

l   در اولین قدم، فرم خودارزیابی برای کلیه‌ی افراد واجد شرایط فرستاده می‌شود. افرادی که توانسته باشند ۷۰% از امتیازات مورد نظر را از آنِ خود کنند، مدارک و مستندات را جهت راه‌یابی به مرحله‌ی بعد ارایه می‌کنند. در سطح استان، مدارک و مستندات داوطلبین بررسی می‌شود و بعد از کسب نظر از مراجع ذیربط ۲۰% از برترین‌ها جهت طرح و بررسی به شورای استان معرفی می‌شوند. افراد شورا در خصوص راه‌یافتگان؛ به بحث و تبادل نظر با یکدیگر پرداخته و در نهایت ۱۰% از بالاترین امتیازات را به ستاد مستقر در حوزه‌ی معاونت فرهنگی معرفی می‌کنند. مدیریت‌های تخصصی و کارشناسان معاونت فرهنگی به بررسی مستندات معرفی‌شدگان و نیز مقایسه‌ی آن‌ها با همکاران‌شان در دیگر استان‌ها می‌پردازند و از مجموع، افراد معرفی شده معادل دو برابر سهمیه‌ی‌ انتخاب مربیان در سطح کشور را به شورای نهایی معرفی می‌نمایند. سوابق و مستندات در جلسه‌ای با حضور اعضای شورای نهایی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرند و مطابق سهمیه‌ای که مدیرعامل محترم به معاونت فرهنگی اعلام نموده، عمل شده و انتخاب‌های کشوری صورت می‌گیرد.

 • پُست افرادی که در چرخه‌ی ارزیابی قرار می‌گیرند، چیست؟ و باید چند سال سابقه‌ی خدمت داشته باشند؟

l   کارشناس مسؤول فرهنگی با حداقل یک سال در سمت فعلی کارشناس فرهنگی، ادبی و هنری با حداقل دو سال در سمت فعلی. کارشناس فرهنگی، ادبی و هنری با حداقل دو سال در سمت فعلی. مربیان مسؤول و مربیان سیار و پُستی با حداقل یک سال در سمت فعلی (لازم به ذکر است که در سال‌های گذشته مربیان سیار روستایی و پُستی کانون به عنوان مربی مسؤول دیده نمی‌شدند که در دو سال اخیر به همت جناب آقای سیدصادق رضایی مدیرعامل کانون این عزیزان در پُست مربی مسؤول مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.). مربیان فرهنگی، ادبی و هنری با حداقل یک سال در سمت فعلی.

 • ارزیابی‌کنندگان چه کسانی هستند؟

l   اولین مسؤول ارزیابی مربیان و کارشناسان، خودِ افراد می‌باشند که فرم خودارزیابی را پُر می‌کنند و امتیاز خود را بر اساس تعاریف و معیارهای ارایه شده معلوم می‌کنند. دومین مسؤولیت در ارزیابی به عهده‌ی کارشناس مسؤول یا معاون فرهنگی است که وظیفه‌ دارد مدارک و مستندات افراد واجد شرایط را بررسی نموده و به منظور تحقیق به واحدهای ذیربط مدیریت استان رجوع کند و بر اساس نظرات جمع‌آوری شده به بررسی و طراز نمودن امتیازات اولیه پرداخته و امتیاز نهایی را وارد کند. مسؤولیت بعدی به عهده‌ی یکایک اعضای شورای فرهنگی است که باید در یک فضای سالم و دور از تعصبات محدوده‌های کاری به اظهار نظر درباره‌ی افراد معرفی شده به شورا بپردازند. کارشناسان مسؤول در حوزه‌ی مدیریت‌های تخصصی معاونت فرهنگی مسؤولین دیگری هستند که باید با در نظر داشتن شرایط، محدودیت‌ها و امکانات استان‌ها به مقایسه‌ی معرفی شدگان با یکدیگر پرداخته و افراد برتر را به جلسه‌ معرفی نمایند. سرانجام مسؤولیت نهایی بر عهده‌ی اعضای شورای نهایی است که بعد از استماع گزارش‌های توجیهی و رؤیت مستندات و مدارک افراد، مربیان و کارشناسان موفق را انتخاب می‌نمایند.

 • اعضای این شورا چه کسانی هستند؟

l   نماینده‌ی محترم مدیرعامل، نماینده‌ی محترم مدیران استان‌ها، مدیر محترم حراست، مدیران حوزه‌ی ستادی معاونت فرهنگی، معاون فرهنگی و یک کارشناس مسؤول از حوزه‌ی معاونت فرهنگی که مسؤولیت دبیرخانه‌ی مراسم انتخاب مربیان و کارشناسان نمونه‌ را بر عهده دارد.

 • عوامل مؤثر و قابل ملاحظه در ارزیابی چه عواملی هستند؟

l   عوامل مؤثر و مورد استفاده در ارزیابی مربیان و کارشناسان در هر سمتی که قرار داشته باشند، شامل بخش‌های ذیل است:

 • ۱-عوامل عملکردی   ۲- عوامل توسعه‌ی فردی   ۳-عوامل رفتاری   ۴- موفقیت‌های کاری
 •  
 • امسال سهمیه‌ی کارشناسان و مربیان نمونه‌ی کشوری چه‌قدر است؟

l   سهمیه‌ی کارشناسان و مربیان نمونه‌ی کشوری در استان‌ها ۳% کل نیروهای شاغل در هر سمت را شامل می‌شود:

عنوان پُست

سهمیه بر اساس ۳%

تعداد معرفی شدگان از استان‌ها

کارشناس مسؤول و کارشناس فرهنگی

۲نفر

۳۶ نفر

کارشناس مسؤول و کارشناس هنری

۱نفر

۲۴ نفر

کارشناس مسؤول وکارشناس ادبی

۱نفر

۱۹نفر

مربی مسؤول فرهنگی

۱۸نفر

۱۰۸نفر

مربی فرهنگی

۳۱نفر

۸۶نفر

مربی پُستی و سیار

۲نفر

۱۱نفر

مربی هنری

۷ نفر

۵۰ نفر

مربی ادبی

۲ نفر

۲۹ نفر

 
 • مراسم در چه تاریخی برگزار می‌شود؟

l  ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۳۹۱

 • طول دوره‌ی زمانی ارزیابی نمونه‌های امسال چگونه بوده است؟

l   در ارزیابی مربیان نمونه‌ی امسال، عملکرد یک‌ساله از مهر ۱۳۸۹ تا مهر ۱۳۹۰مد نظر بوده است.

 • امسال شاهد تغییری در مراسم هم خواهیم بود؟

l   بله. امسال با عنایت ویژه‌ای که مدیرعامل محترم به مراسم انتخاب مربیان و کارشناسان نمونه‌ی کشوری داشته‌اند، کارشناسان ستادی حوزه‌ی معاونت فرهنگی نیز دارای سهمیه شدند و مطابق قاعده‌ی کشوری از ۳% کارشناسان ستادی معاونت فرهنگی نیز تقدیر به عمل خواهد آمد.

 • یعنی چند نفر؟ و در چه پُست‌هایی؟

l   دو نفر (در پُست‌های کارشناس و کارشناس مسؤول)

 • هدایای شما به مربیان و کارشناسان نمونه چیست؟

l   مربیان و کارشناسان کانون همه نمونه هستند و همه هدایای خود را از کودکان و نوجوانان این مرز و بوم دریافت می‌کنند. در این حرکت نمادین، اما معاونت فرهنگی نیز بنا به عنایت و توجه مدیرعامل محترم سعی می‌کند تقدیری درخور و شایسته‌ی شأن کارشناسان و مربیان از آن‌ها به عمل آورد؛ لذا تقدیرنامه‌ی کارشناسان توسط مقام محترم عالی وزارت امضاء و تقدیرنامه‌ی مربیان مسؤول، مربیان فرهنگی و هنری توسط مدیرعامل محترم کانون امضا می‌شود و هدیه‌ای نیز به ایشان اِعطا می‌گردد.

 • ظاهراً مراسم انتخاب مربیان نمونه‌ی استانی نیز در استان‌ها برگزار می‌شود؟

l   بله. پس از برگزاری مراسم انتخاب مربیان نمونه‌ی کشوری، استان‌ها مراسم تقدیر از مربیان و کارشناسان نمونه‌ی استانی را برگزار خواهند کرد. لوح تقدیر این عزیزان توسط معاون فرهنگی امضا می‌شود و هدایا از محل اعتبارات استانی و بنا به مجوز مدیرعامل محترم تأمین خواهد شد.

 • نکته‌ی آخر:

l   در صدد هستیم با استفاده از دیدگاه‌های مدیران و کارشناسان محترم در استان‌ها و ستاد معاونت فرهنگی تغییراتی در شیوه‌نامه‌ی انتخاب مربیان و کارشناسان نمونه ایجاد کنیم. شیوه‌نامه‌ی تقدیر از نیروهای ستادی نیز در دست تدوین است.

 • برای شما و همکاران‌تان در حوزه‌ی معاونت فرهنگی آرزوی توفیق دارم.

l   من نیز برای شما آرزوی موفقیت می‌کنم. سالی پُربار داشته باشید و بهارتان مبارک.
کلمات کلیدی : [ انتخاب ] [ مراسم ] [ برگزاری ] [ سال ] [ نوزدهمین ] [ بهانه‌ی ] [ آدوسی ] [ محمدباقر ] [ آقای ] [ کانون- ] [ فرهنگی ] [ معاون ] [ مصاحبه ] [ مربیان ] [ وکارشناسان ] [ نمونه‌ی ] [ کشوری: ]
بازدید ها : ۶۹۳ مرتبه

مطالب تصادفی
 
گفت وگو با حسین چراغی، کارگردان نمایش عروسکی نوازنده ای که ماه را می‌نواخت
گفت‌وگو با مدیر کانون استان قم (تصویر یک حدیث رضوی)
مجموعه کتاب‌های چراغ جادو در راه است
تورنه جوزفه ژوژو قصه‌گوی کانادایی
گفت و گو با راضیه باباخانی دبیر نخستین جشنواره نمایش‌نامه‌خوانی رضوی

سخن روز