نام كاربري :     رمز عبور :             .:: ::.
فهرست اصلي
 
هماهنگی امور استان ها
 
هماهنگی امور استان ها
 
خبرنامه
 
 
برترين مقالات
  1 . آشنایی با برخی فعال... 7425 بازديد   2 . تاثير قصه هاي قرآني... 5514 بازديد   3 . آموزش ساخت عروسك نم... 5108 بازديد
 
نظرسنجی
 
آیا سامانه معاونت فرهنگی تاکنون پاسخگوی نیاز شما بوده است؟لیست نظرسنجی ها
 
آمار سايت

  بازديد امروز : ۳,۴۸۲

  بازدید کل : ۲,۶۶۲,۹۷۰

  بازدید دیروز : ۳,۸۴۳مرتبه

  افراد آنلاین : ۳۵ نفر

  تعداد مطالب : ۱,۴۳۹

 
گفت وگوبا مژگان فرضی پور، مربی فرهنگی کانون استان لرستان و قصه گوی برترکشور

۲۹ / ۱ / ۱۳۹۱

مشارکت فعال در ۱۰ جشنواره استانی قصه گویی، حضور در پانزدهمین جشنواره قصه گویی غرب کشور، کارگردانی و ساخت عروسک‌های چند نمایش برگزیده استانی هم‌چون، در آرزوی خورشید، فاخته تنها، گنج وشاه صنم، کسب مقام برگزیده در ساخت و طراحی عروسک، از جمله موفقیت‌های مژگان فرضی پور کارشناس مدیریت امور فرهنگی کانون استان لرستان است.
وی درسال ۱۳۷۶ یکی ازاعضا فعال مرکز شماره ۲ خرم آباد و عضو گروه نمایش عروسکی بود. علاقه فراوانش به کانون، زمینه‌ای را فراهم کرد تا در آذر ماه سال ۱۳۸۰ به عنوان مربی فرهنگی به جمع کانونی‌ها بپیوندد. فرضی پور که متولد ۱۳۶۰ است، می‌گوید: آرزوی بسیاری از اعضای کانون است که روزی مربی مکانی شوند که پرورش خیال و استعدادشان را مدیون آن هستند . به بهانه برگزیده شدن این مربی مشتاق خدمت به کودکان و نوجوانان درپانزدهمین جشنواره قصه گویی استانی و منطقه ای وکسب جوازحضور درمسابقات سراسری قصه گویی در ارومیه، گپی صمیمی با او داشتیم که با هم نتیجه‌اش را می‌خوانیم.
گفت وگو: کمال گلمرادی
• اولین قصه ای که شنیده را به یاد دارید ؟
اولین قصه را دقیق به خاطر ندارم، اما کودکی‌ام پر ازصدای مادرم وبیان قصه‌های محلی اوست. قصه‌هایی که با آن‌ها زندگی کردم و بزرگ شدم و دنیای کودکی مرا ساخت .
• اولین قصه‌ای را که برای بچه‌ها قصه گویی کردید چه قصه‌ای بود؟
قصه «دختر دال» بود . این قصه را در نخستین جشنواره قصه گویی با گویش محلی که در سال ۱۳۸۸ در مرکز شماره ۲ خرم‌آباد برگزار شد، برای بچه‌ها گفتم؛ البته مقام نیاوردم .
• قصه گویی را دوست دارید ؟
به کودکی‌ام که نگاه می‌کنم، به یاد می‌آورم که دنیایم را با قصه‌هایی که می‌شنیدم می‌ساختم. هنوز حس خوبی را که از قصه شنیدن در همان دوران کودکی در من ایجاد می‌شد به خاطر دارم. دوست دارم همین حس را در کودکان با گفتن قصه ایجاد کنم.
آموزش مستقیم و گفتن پند و اندرز به کودکان، تاثیر چندانی ندارد و قصه‌گویی بهترین روش برای آموزش نکات اخلاقی و یکی از راه‌های بهتر برای الگو پذیری و آموزش دادن مسایل زندگی به بچه‌هاست. از آن جا که مخاطب ما در کانون کودکان و نوجوانان هستند، قصه گویی بهترین ابزار برای ارتباط با بچه هاست. به نظر من قصه‌گویی و طرح مسایل به زبان قصه، از جمله مهارت‌های ضروری برای هر مربی در کانون است .
• درموردقصه ای که درجشنواره منطقه ای اجرا کردید بیشتر برایمان بگویید.
به طور اتفاقی در یک تکه روزنامه مچاله شده، قصه کوتاهی خواندم. مدتی این قصه در ذهنم بود تا این که برای قصه گویی یاد آن افتادم و آن را بازنویسی و با زبان محلی پردازش کردم. این قصه در عین سادگی حامل پیام عمیقی بود که نوجوانان و حتی کودکان توانستند راحت با آن ارتباط برقرار کنند و پیام آن را درک ودریافت نمایند .
• چرا این موضوع را انتخاب کردید ؟
از آن‌جا که خودم قصه را که به صورت داستان کوتاهی بود با دقت خواندم بودم و از آن تاثیر خوبی گرفتم، اطمینان داشتم همین تاثیر را در مخاطب نیز ایجاد می کند. برای قصه گویی موضوع خاصی مد نظرم نبود، فقط طبق تجربه داستان و موضوعی را نیاز داشتم که گیرا وجذاب باشد و در دل آن پیامی تربیتی وپرورشی نهفته باشد. هم‌چنین داستان یا قصه‌ای را می‌خواستم که اعضا با شنیدن آن راحت بتوانند، پیامش را دریافت کنند و در حین شنیدن با قصه ارتباط برقرار سازند.
• آیا قصه گویی فقط مختص مربیان فرهنگی است ؟
قصه گویی تاریخی هزار ساله دارد و می توان گفت با به وجود آمدن انسان، قصه نیز پدید آمد. به یقین همه ما تاثیر شیرین قصه‌گویی پدربزرگ‌ها و مادر بزرگ‌هایمان را به خاطر داریم. اگرچه آنان در ظاهر مربی کانون یا امثال این مراکز نبودند اما قصه گوهایی توانا و لایق بودند که امروز، به واسطه آنان تاریخ قصه گویی مان پربار و تاثیر گذار بوده و هست.
• از میان فعالیت‌های کانون به کدام فعالیت بیشتر تسلط و مهارت دارید ؟
اگر حمل بر خودستایی نباشد، سعی کرده ام در طول ۱۰ سال خدمتم در اکثر فعالیت‌های فرهنگی کانون حضور داشته باشم و نسبت به این برنامه‌ها تسلط پیدا کنم. اما در میان فعالیت‌های کانون بیشتر از همه به فعالیت نجوم و نمایش عروسکی علاقه و تسلط دارم. چنان که طی این سال‌ها موفق به کسب مقام‌هایی در مسابقات وجشنواره‌های مختلف شده‌ام .
• چرا نجوم و نمایش عروسکی ؟
نمایش عروسکی را از زمانی که عضوکانون بودم کار می‌کردم. این علاقه در دوران نوجوانی در من شکل گرفت. زمانی که مربی شدم، دنبال علاقه‌ام رفتم و سعی کردم تجاربی به دست آورده و آن‌ها را به بچه‌ها و اعضای مراکز کانون منتقل کنم. از میان فعالیت‌های فرهنگی که با اعضا کار می‌کردم، به نجوم علاقه بیشتری داشتم و با مطالعاتی که در این خصوص انجام داده بودم، توانسته‌ام تسلط نسبتاً راضی کننده‌ای به این فعالیت کسب کنم .
• چند فرزند دارید ؟
یک دختر ۵/۳ ساله به نام «پانته آ»
• برای دخترتان قصه گویی می کنید؟
دخترم به اقتضای سن و سالش و نیز مشغله کاری من که باعث شده کمتر در کنارش باشم، بهانه‌جو است. قصه گفتن بی شک بهترین روش برای آرامش دادن به اوست.
بچه ها در این سن ذهن جستجوگری دارند . باید هر چیز را برایشان توضیح داد.گاهی گوش دادن به قصه ذهن جستجوگرشان را سیراب می کند. البته دخترم با توجه به سن‌اش، قصه‌های زیادی را در ذهن دارد و اکثر اوقات برای عروسک هایش این قصه‌ها را بازگو می‌کند. من هم باید در کنار عروسک هایش بنشینم و به قصه اش گوش کنم.
• چه پیشنهادی برای موفقیت مربیان در قصه گویی دارید ؟
به نظر من انتخاب قصه مناسب که با روحیات و توان اجرایی قصه گو تناسب داشته باشد، خیلی مهم است. قصه گو باید تسلط فراوانی نسبت به موضوع قصه داشته باشد و اشتیاقی آتشین که این احساسات را با دیگری تقسیم کند. یک مربی باید هر روز برای اعضا قصه گویی کند تا به این هنرمسلط شود. مراکز کانون بهترین مکان برای کسب مهارت و توان قصه گویی است، چون تمام شرایط برای پیشرفت مربی موجوداست.
• حرف آخر
از مدیریت محترم و سایر همکاران به خاطر تقدیری که از بنده به عمل آوردند، تشکر می کنم و از شما نیز به خاطر فرصت مصاحبه سپاسگزارم.
مانیز برای شما مربی پر تلاش استان مان آرزوی سربلندی و موفقیت داریم.

برگرفته از سایت : پلاک ۴۴
کلمات کلیدی : [ گوی ] [ قصه ] [ لرستان ] [ استان ] [ کانون ] [ فرهنگی ] [ مربی ] [ پور، ] [ فرضی ] [ مژگان ] [ وگوبا ] [ گفت ] [ برترکشور ]
بازدید ها : ۵۳۱ مرتبه

مطالب تصادفی
 
هر قصه پنجره ای تازه برای ذهن بچه‌هاست
مجموعه کتاب‌های چراغ جادو در راه است
گفت‌وگو با مدیر کانون استان قم (تصویر یک حدیث رضوی)
گفتگو با خالق عروسک های کدویی
آخوندی دبیر اولین جشنواره قصه گویی بومی محلی:

سخن روز